Skip to content

Porady prawne w pigułce – zobacz, jakie dokumenty są niezbędne do windykacji

Windykacja zaległych należności to czasochłonny i nieco skomplikowany proces wymagający podejmowania określonych działań zgodnych z obowiązującą literą prawą. Dobra wiadomość jest taka, że czas windykacji można skrócić! Jak to zrobić? Kluczem jest rzetelne przygotowanie wszystkich dokumentów. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki wpis, w którym przedstawimy, jakie formalności są niezbędne do rozpoczęcia skutecznej windykacji. Zapraszamy do czytania!

Dokumenty przy windykacji polubownej, czyli udowodnij, że dłużnik zalega z płatnością

Najważniejsza informacja jest tak, że windykacja to proces, gdzie wyróżniamy trzy podstawowe etapy. W związku z tym każdy z nich wymaga przygotowania nieco innych dokumentów. Nasze wyjaśnienia rozpocznijmy od windykacji polubownej. Jest to pierwszy etap odzyskiwania zaległych należności, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest konieczny do przeprowadzenia. W jego ramach wysyłane są powiadomienia, a także prowadzone są rozmowy negocjacyjne. Jakie tutaj dokumenty odgrywają najważniejszą rolę? Przede wszystkim są to faktury, rachunki oraz podpisane umowy. W skrócie – wszystkie formalności, których zadaniem jest udowodnienie istniejącego zadłużenia. Co więcej, na tym etapie warto również przygotować wysyłane wcześniej zawiadomienia o konieczności uregulowania płatności. Często zdarzają się sytuacje, kiedy w ramach podjętej współpracy nie została podpisana umowa. Na jaki dokument w takim przypadku należy się powołać? Może to być np. oświadczenie, gdzie będzie wzmianka o wykonanej usłudze lub wymieniane wiadomości, z których jasno wynika, że doszło do realizacji konkretnej współpracy.

Sprawdź, jak prawidłowo przygotować się do windykacji sądowej

Kiedy polubowne odzyskanie zaległych należności nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego. Prowadzona windykacja sądowa wiąże się z przygotowaniem nieco większej liczby dokumentów. Priorytetem jest właściwie napisany pozew, który jeśli nie zawiera najmniejszych błędów, rozpoczyna rozprawę o uregulowanie należności. Sąd wymaga również, aby wierzyciel dostarczył odpis z KRS oraz CEiDG, jeśli dłużnikiem jest Klient prowadzący działalność gospodarczą. Nie zapomnij również, że na tym etapie bardzo ważne są wszystkie dokumenty, jakie były wymienione przy windykacji polubownej. Sąd musi mieć dowód na istnienia zadłużenia, a także musi sprawdzić, czy próbowałeś załatwić sprawę polubownie. W sprawie o odzyskanie zadłużenia niemalże każdy szczegół może mieć znaczenie, o czym nieco więcej opowiedzą Ci adwokaci z naszej AIF Kancelarii. W dochodzeniu zaległych należności mamy wieloletnie doświadczenie, czego efektem jest szereg zakończonych z sukcesem spraw. Pomagamy nie tylko w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, ale także reprezentujemy interesy naszych Klientów przed sądem. Jeśli chcesz odzyskać zadłużenie, skontaktuj się z nami! Po wysłuchaniu Twojego problemu znajdziemy jak najdogodniejsze rozwiązanie. Jesteśmy dowodem na to, że wyegzekwowanie długu od najbardziej opornych Klientów jest możliwe!