Skip to content

Sprawdź, co musisz wiedzieć o egzekucji z nieruchomości

Dłużnik już po pierwszym przypomnieniu o nieuregulowanej płatności wykonał przelew – to marzenie niemalże wszystkich wierzycieli. Niestety jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Większość zadłużonych osób w nieskończoność odwleka płatność, a w konsekwencji ich dług staje się coraz większy. Dla wierzycieli sytuacja ta wiąże się z wieloma niedogodnościami. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – jak odzyskać pieniądze skoro windykacja polubowna i sądowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Rozwiązaniem jest egzekucja z nieruchomości, o której nieco więcej opowiemy w niniejszym wpisie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Krótko o egzekucji z nieruchomości – podstawowe informacje prawne w pigułce

Na samym początku musisz wiedzieć, że egzekucja z nieruchomości jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, gdy została przeprowadzona windykacja sądowa i została wydana ostateczna decyzja sądu. Następnym krokiem jest złożenie wniosku do komornika, którego zadaniem jest przeprowadzenie egzekucji. Dokument wszczynający egzekucję powinien zawierać dwie najważniejsze informacje. Po pierwsze, jakiej należności dotyczy, a po drugie jak mam wyglądać proces egzekucji. Warto wskazać czy egzekucja ma dotyczyć majątku, czyli wszystkich posiadanych rzeczy, czy posiadanego przez dłużnika prawa majątkowego. Będąc przy temacie egzekucji z nieruchomości, musimy również wskazać, co dokładnie może zająć komornik prowadzący sprawę. Wymienia się tutaj m.in. posiadane mieszkania, domy, grunty rolne, hale, magazyny, garaże, współdzielcze własnościowe prawo do lokalu i wiele innych. To czy komornik zajmie się tylko jedną nieruchomością, czy jego działania obejmą kilka posiadanych, zależy głównie od wysokości zadłużenia. Efektem egzekucji ma być zaspokojenie wierzyciela dochodzącego swoich roszczeń.

U boku specjalistów egzekucja z nieruchomości przyniesie zamierzone efekty! Sprawdź już teraz

Rozpoczęta egzekucja z nieruchomości dzieli się na pięć etapów. Należy jednak mieć świadomość, że nie zaczyna się ona od razu po złożeniu wniosku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kiedy komornik dostanie wniosek o egzekucji z nieruchomości, daje on dłużnikowi 14 dni na uregulowanie płatności, co jest szansą na zatrzymanie posiadanych nieruchomości. Po upływie tego terminu rozpoczyna się pierwszy etap, jakim jest zajęcie nieruchomości, a także ocenienie jej pod względem wartości. Kolejne etapy polegają na licytacji, aż do uzyskania zapłaty. Czy egzekucja z nieruchomości zawsze przebiega bezproblemowo? Niestety nie… W czasie postępowania mogą pojawić się pewne trudności, których samodzielne rozwiązywanie bez specjalistycznej wiedzy jest praktycznie niemożliwe. Właśnie dlatego dla wszystkich wierzycieli dochodzących swoich należności AIF Kancelaria przygotowała profesjonalną pomoc prawną. Przeprowadzimy Cię przez całe postępowanie, a także zajmiemy się prowadzeniem rozmów z komornikiem. W ten sposób zyskasz pewność, że cała egzekucja pozwoli Ci odzyskać spłatę zaległych należności szybciej, niż myślisz. Nie ryzykuj problemami prawnymi i odbudowanie stabilności finansowej firmy powierz w ręce doświadczonych profesjonalistów! Serdecznie zapraszamy do kontaktu!