Skip to content

Sprawdź jakie długi możesz sprzedać na giełdzie wierzytelności

Rosnąca liczba długów oraz wierzycieli przyczyniła się do rozszerzenia obowiązujących rozwiązań o tym jak sprawnie odzyskać zalegającą należność. W grę wchodzi nie tylko windykacja ale także giełda wierzytelności. To właśnie tam w szybki sposób można sprzedać istniejący dług. Czy każdy może z niej skorzystać? Na czym dokładnie polega sprzedaż, a co najważniejsze czy wszystkie długi można sprzedać? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule! Czytaj dalej!

Krótkie ABC giełdy wierzytelności, czyli jak wygląda sprzedaż należności

Działanie giełdy wierzytelności jest bardzo proste. Pozwala wierzycielom na umieszczenie tam oferty sprzedaży zaległych należności im przysługujących. Z kolei zainteresowane osoby indywidualne mogą je wykupić. Giełdy wierzytelności działają zgodnie z artykułem 509 kodeksu cywilnego mówiący o tym, że istnieje możliwość przeniesienia istniejących wierzytelności na osobę trzecią. A co w tej sytuacji z dłużnikiem? Musi on być o takiej decyzji poinformowany, pomimo że jego zgodna nie jest wymagana. W jego przypadku zmianie ulega tylko i wyłącznie wierzyciel jakiemu musi uregulować zaległą spłatę. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że aby sprzedać dług niezbędna jest zgoda sądu. Nic bardziej mylnego! Jedyne co jest wymagane to dokumenty potwierdzające istnienie długu. Mowa tutaj o rachunkach, fakturach, bądź umowach. Wyjaśnijmy zatem co dokładnie kryje się pod pojęciem sprzedaży długów na giełdzie wierzytelności. Z prawnego punktu widzenia jest to nic innego jak przeniesienie prawa do istniejącego długu na inną osobę fizyczną.

Jakie długi można sprzedać? Zobacz jak szybko i sprawnie się ich pozbyć

Wiele osób zastanawia się kiedy dokładnie, a przede wszystkim jakie długi można sprzedać? Istniejącą zaległość można sprzedać kiedy dłużnik odwleka spłatę w nieskończoność, bądź wierzytelność przedawniła się. Musimy zaznaczyć, że wystawienie należności na giełdzie długów jest prostym sposobem dla wierzycieli na uniknięcie ciągnącej się w nieskończoność windykacji. Uznaje się, że praktycznie wszystkie długi mogą zostać wystawione na sprzedaż. Tak jak jednak wspominaliśmy ich istnienie musi zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Muszą one jasno wskazywać, że dług nie został opłacony od dłuższego czasu. Jak każdy doskonale wie od każdej reguły są wyjątki. Wyróżnia się trzy sytuacje kiedy wierzyciel nie może sprzedać długu. Mowa tutaj o sytuacji kiedy zabrania tego zawarta umowa, przepisy prawne lub zobowiązania regulowane innymi ustaleniami. Nasza AIF Kancelaria prowadzi giełdę wierzytelności, a co więcej pomaga wszystkim zainteresowanym w sprawnej sprzedaży długów. Nie tylko sprawdzimy czy dług może zostać umieszczony na giełdzie ale także wskażemy za jaką cenę może zostać wystawiony. Z pomocą naszych doświadczonych adwokatów pozbędziesz się istniejących zaległych należności pieniężnych szybciej niż myślisz. Serdecznie zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!